www.nzur.pl
Ostroga piętowa to entezofit, który widoczny jest na zdjęciu rentgenowskim jako narośl kostna. Tworzy się ona w wyniku przewlekłego stanu zapalnego rozcięgna podeszwowego. Powstaje z nadbudowy kostnej przyczepu rozcięgna podeszwowego na kości piętowej (ostroga dolna) lub nadbudowy wytworzonej przez ścięgno Achillesa na górnej części kości piętowej (ostroga górna).
Głównymi objawami są dolegliwości bólowe w okolicy pięty i całej stopy, sztywność, a także pojawia się tkliwość na dotyk. Ból opisywany jest często jako kłujący. Dolegliwości bólowe pojawiają się często podczas stania, a ostatnim etapem jest ból występujący nawet w spoczynku. Dlaczego? To właśnie zapalenie rozcięgna podeszwowego powoduje ból u pacjenta, ponieważ przyczyną jest wywołany stan zapalny rozcięgna podeszwowego, w którym doszło do przeciążenia. Występujący długotrwały stan zapalny, prowadzi do odkładania się złogów wapnia w okolicy guza piętowego, co skutkuje reakcją adaptacyjną i obronną organizmu polegającą na odkładaniu się nadprogramowo materiału kostnego – kostny fragment, nazywany ostrogą piętową.
Jedną z najbardziej skutecznych terapii w leczeniu ostrogi piętowej jest zabieg falą uderzeniową, który zapoczątkuje zmiany przebudowy tkanki. Zabieg ten polega na zastosowaniu fali mechanicznej w miejscu zmienionym chorobowo.
Dzięki zastosowaniu biostymulacji oraz efektu fotomechanicznego, laser wysokoenergetyczny HIL szybko i skutecznie wpływa na tkankę, redukując dolegliwości bólowe oraz przyspieszając regenerację. Monochromatyczność i spójność światła laserowego pozwala na precyzyjne dawkowanie energii i bezpośrednie działanie w miejsce bólu.
Wysoka moc pozwala na bardzo głębokie przenikanie światła laserowego, zapewniając właściwe opracowanie głęboko położonych struktur. Ponadto ta mechaniczna stymulacja wolnych zakończeń nerwowych i innych receptorów bólu w tkance podskórnej blokuje bramki bólowe i przynosi natychmiastową ulgę w bólu.
Zaleca się wykonywanie poniższych ćwiczeń 3 do 4 razy dziennie, rozpoczynając pierwszą sesję rano, po wstaniu z łóżka. Po zakończeniu ćwiczeń należy założyć obuwie – najlepiej z wkładką FootWave. Nie rozpoczynaj dnia chodząc boso po twardej powierzchni podłogi! UWAGA: Poniższe ćwiczenia wykonywane poprawnie powinny dać uczucie ”rozciągania” – nie mogą wywoływac bólu!
Siedząc jeszcze w łóżku umieszczamy zrolowany ręcznik na śródstopiu, przytrzymując każdy jego koniec w dłoniach. Przyciągamy ręcznik do siebie utrzymując nogę wyprostowaną w stawie kolanowym, aby delikatnie odgiąć palce stóp w stronę tułowia. Utrzymujemy tę pozycję przez 15-20 sekund i powtarzamy 4 razy na każdą nogę.
Przed wstaniem z łóżka siadamy na jego krawędzi i opuszczamy stopy w dół. Pod masowaną stopę wkładamy piłkę (tenisową lub golfową, wałeczek do rolowania, butelkę z wodą) i przesuwamy ją w kierunku od pięty do palców stopy – i z powrotem. Ćwiczenie wykonujemy przez około 2 minuty na każdą stopę. W miarę możliwości próbujemy też powtórzyć ćwiczenie w pozycji stojącej.
Stajemy naprzeciwko ściany, opierając się o nią wyprostowanymi rękami. Jedną nogę stawiamy z przodu w lekkim ugięciu w stawie kolanowym. Drugą nogę stawiamy krok za pierwszą w pozycji wyprostowanej, pięta powinna przylegać płasko do podłogi. Pogłębiamy ugięcie przedniej nogi do momentu, gdy poczujemy napięcie w nodze pozostawionej z tyłu. Utrzymujemy tę pozycję przez 20 sekund, powtarzamy 4 razy i następnie zmieniamy nogę.
Dynamiczne wkładki FootWave OSTROGA PIĘTOWA wspierają łuki stopy i pozwalają na zmniejszenie napięcia w okolicach rozcięgna podeszwowego, następuje redukcja nacisku na bolące miejsce. Skutkuje to zmniejszeniem odczucia bólu pięty i poprawą komfortu poruszania się. Dodatkowo korekcja osi ruchu kończyny zapobiega powstawaniu ostrogi piętowej. Dzięki specjalnej budowie dynamiczne wkładki stabilizują piętę, z zawarte w nich amortyzatory zmniejszają przeciążenia i chronią przed negatywnymi skutkami wstrząsów powstałych przy poruszaniu.