www.nzur.pl

Masaż klasyczny

Masaż klasyczny to zabieg leczniczy oraz relaksacyjny stosowany w różnych schorzeniach narządu ruchu. W zależności od sytuacji może być wykonywany w formie zabiegu całościowego lub częściowego.

Masaż działa przeciwbólowo, polepsza odżywianie tkanek, regeneruje mięśnie, reguluje napięcie mięśniowe, zwiększa elastyczność i sprężystość skóry oraz mięśni, przyspiesza przemianę materii, uaktywnia przepływ krwi i limfy. W czasie masażu można się zrelaksować, odpręża się nasze ciało, a miejsca pełne napięcia i bólu zostają rozluźnione.

Masaż klasyczny wykonuje się bezpośrednio na ciele osoby masowanej przy użyciu środka ułatwiającego lub wspomagającego masaż np. oliwki, talku lub maści leczniczej. Regularnie stosowany polepsza samopoczucie, koryguje istniejące zmiany układu ruchu, zmniejsza dyskomfort spowodowany bólem, poprawia wygląd skóry, która po zabiegu jest lepiej dotleniona i ukrwiona.

Najczęściej stosuje się tradycyjne techniki masowania, czyli głaskanie, rozcieranie, ugniatanie, oklepywanie i wibrację.

Masaż Limfatyczny

Masaż limfatyczny (inaczej nazywany drenażem) jest zabiegiem mającym na celu usprawnienie przepływu limfy w przypadku jej zastoju, który manifestuje się głównie opuchlizną. Przyczyny obrzęku limfatycznegomogą być różne np. zabieg chirurgiczny (mastektomia), uraz, bądź zaburzenia gospodarki hormonalnej (cukrzyca, tarczyca). Zdecydowanie najczęściej wykonuje się masaż limfatyczny rąk i nóg, ale zdarza się również, że drenaż limfatyczny obejmuje inne rejony ciała, np. klatkę piersiową, czy brzuch.

  • Masaż limfatyczny kończyny górnej najczęściej zalecany pacjentkom po zabiegu usunięcia guza piersi. Masaż limfatyczny rąk jest wskazany zarówno jako rehabilitacja pooperacyjna jako działania profilaktyczne wobec obrzęku, jak i terapia już powstałego obrzęku.
  • Masaż limfatyczny kończyny dolnej polecany jest chorym, cierpiącym na obrzęki nóg, które powstały w ramach powikłań m.in. po zabiegach chirurgicznych usunięcia raka prostaty, w przypadku chorób ogólnoustrojowych (zaburzenia tarczycy, cukrzyca), w wyniku urazów itd. Prawidłowo powinno się wykonywać masaż limfatyczny od stóp aż do uda, kierując się do węzłów chłonnych pachwinowych.

 

 

 

Verified by MonsterInsights