www.nzur.pl

Kinesiotaping polega na naklejaniu na ciało zgodnie z określonymi zasadami nierozciągliwych lub elastycznych taśm. Specjalne taśmy regulują napięcie mięśniowe w miejscu aplikacji. W ten sposób pozwalają zmniejszyć ból, nadwrażliwość na dotyk, a jednocześnie zwiększyć zakres ruchu i siłę mięśni mimo dolegliwości. Dlatego plastrowanie pozwala na uprawianie sportu w trakcie kuracji (taśmy możemy często zauważyć u sportowców, na przykład oglądając transmisję z meczów lub zawodów). Naciągnięcie skóry powoduje zwiększenie przestrzeni pomiędzy skórą właściwą a powięzią (błoną otaczającą mięśnie). W tym momencie dochodzi do usprawnienia pracy układu limfatycznego. Ilość i prędkość przepływającej w tym miejscu limfy zwiększa się. Wszelkie zastoiny i stany zapalne zostają wyeliminowane, znikają też krwiaki. Ponadto, plastry oddziałują na tzw. zakończenia Ruffiniego, czyli receptory bólu i czucia głębokiego. Tak więc kinesiotaping aktywuje naturalne znieczulanie w organizmie. Aplikacja taśm jest absolutnie bezpieczna, nie wywołuje reakcji alergicznych ani odparzeń na skórze.

Zastosowanie i przykłady aplikacji

Kinesiotaping znajduje zastosowanie przede wszystkim w rehabilitacji kontuzji, przeciążeń, w medycynie sportowej, ale także w leczeniu bólów o podłożu zapalnym lub zwyrodnieniowym. Plastrowanie dynamiczne to uniwersalna metoda walki z bólem. Sprawdza się znakomicie również u kobiet w ciąży, którym doskwierają bóle kręgosłupa. Metoda polecana jest w drenażu limfatycznym, leczeniu urazów stawów i mięśni, kuracjach pooperacyjnych. Plastry ułatwiają gojenie ran, zmniejszają obrzęki i poprawiają wchłanianie blizn.

PRZEBIEG ZABIEGU

Po ustaleniu przyczyny dysfunkcji fizjoterapeuta przygotowuje plaster do postaci: „I”, „Y”, „X”, „wachlarz”. Wybór kształtu taśmy zależy od budowy mięśnia, nad którym ma znajdować się taśma,  a także od wskazań do jej zastosowania. Istnieje kilka technik naklejania plastrów które są uzależnione od celu terapii. Aby terapia powiodła się niezbędna jest właściwa diagnoza pacjenta oraz właściwy dobór i aplikacja plastra poprzez zastosowanie odpowiedniej techniki oklejenia.

Przygotowanie do zabiegu:

Aby plaster był dobrze przytwierdzony do wskazanej części ciała skóra musi być czysta, sucha, nie natłuszczona.

 

 

 

Verified by MonsterInsights